Visit Nykoping (en)
Porträttbild på Anneli Jordahl samt omslaget till hennes bok Kallet.
Porträttbild på Anneli Jordahl samt omslaget till hennes bok Kallet.

Författarbesök Anneli Jordahl

Torsdag 05 november, kl. 18:00 - 19:15
Fri entré (fribiljett behövs)
Möteplats Brandkärr
Välkommen till en författarkväll med Anneli Jordahl, kvinnan bakom bland annat Kallet (2026), Björnjägarens döttrar (2022) och Jag skulle vara din hund (2009).

Om boken Kallet (2026)
Hennes senaste bok Kallet är baserad på den egna släktens öde under andra världskriget och handlar om motstånd och samarbete på ett litet fjällpensionat nära norska gränsen.

Här finns oro och skräck, men också hopp och medmänsklighet. Dessa krafter river och sliter i huvudpersonerna Karolina, Henry Rinnan och doktor Hummel. Hur kommer de att förändras av de omständigheter och det mörker som drabbar dem?

Boken tar upp tidlösa frågor om vårt förhållande till vår nästa - frågor som i allra högsta grad är aktuella även i dag. Om allt detta - och kanske mer - berättar hon under sitt besök hos oss.

Efter avslutat föredrag finns tid för frågestund och boksignering.

Om Anneli Jordahl

Anneli Jordahl är litteraturkritiker och författare till ett flertal verk inom både prosa och facklitteratur. Hennes verk har fått stor spridning och hon har vunnit ett flertal litterära priset. Hon skriver ofta om klass, ensamhet och demokratifrågor.

Debutromanen Jag skulle vara din hund (om jag bara finge vara i din närhet) om Ellen Key återaktualiseras i år i och med hundraårsjubileet av Ellen Keys död.

Biljetter

Fri entré men fribiljett måste bokas.

Biljettsläpp 31 augusti klockan 10:00. Max 70 deltagare.

Biljetter finns även att hämta ut i Stadshusets reception och på Rosvalla servicecenter.

Fotograf: Kajsa Göransson
Bokomslag: Håkan Liljemärke

Hitta hit

Plats: Möteplats Brandkärr
Olof Palmes väg 1B, Nyköping