Visit Nykoping (en)
Bild på Ulrika Lagerlöf och hennes två böcker.
Bild på Ulrika Lagerlöf och hennes två böcker.

Författarbesök: Ulrika Lagerlöf

Tisdag 20 januari 2026, kl. 18:30 - 19:45
Fri entré (fribiljett behövs)
Huvudbiblioteket, Västra rummet
Välkommen till en författarkväll med Ulrika Lagerlöf, författaren bakom romanerna Hjortronmyren (2024) och Blekjorden (2025).

Romanerna är inspirerade av hennes egen släkthistoria. Hennes mamma är uppvuxen i Bastuträsk i Västerbotten, och i början av 1940-talet arbetade hennes mormor som kocka i en skogshuggarkoja.

Efter avslutat föredrag finns tid för frågestund och boksignering.

Om Ulrika Lagerlöf

Ulrika Lagerlöf är verksam som författare och kommunikatör inom skogsbranschen, och är bosatt i Uppsala. Debutromanen Stanna hos mig utkom 2021. År 2024 publicerades romanen Hjortronmyren, som är första delen i en kommande serie med namnet Timmerfolk. Inspirationen till romansviten knyter an till hennes släkthistoria som har kopplingar till Västerbotten, Bastuträsk och arbetslivet som kocka. Detta finns hos Ulrikas mormor och mamma som har tagit del av livet som synliggörs i romanerna.

Om romanerna Hjortmyren och Blekjorden

Hjortronmyren tar läsaren med på en släkthistoria om livet i skogen, om trädens betydelse i ett politiskt landskap men också om kärlek. Den lyfter fram kvinnors perspektiv från ett tidigt Sverige på 1930-talet och fram till nutida Sverige. Romanen Hjortronmyren blev nominerad och kom på andra plats i Årets bok 2025.

Under våren 2025 publicerades del två i romansviten med namnet Blekjorden. Den fortsätter berättelsen om dom två kvinnornas liv i respektive århundrade, och kampen för skogen och människors överlevnad.

Biljetter finns även att hämta ut i Stadshusets reception och på Rosvalla.

Hitta hit

Plats: Huvudbiblioteket, Västra rummet
Hospitalsgatan 4, Nyköping