Författartisdag med Fredrik Lundgren
Om evenemanget
Med en bakgrund som ansvarig utgivare för TV4:s Kalla fakta och programdirektör på MTG TV, har Lundberg en lång karriär inom mediebranschen, där han har arbetat med både grävande journalistik och tv-produktioner.
Fredrik Lundberg är uppvuxen i Nyköping. Han debuterade skönlitterärt 2024 med thrillern Tigerns år, en spänningsroman som utspelar sig i 1990-talets tv-värld och följer den grävande reportern Lars Ferm. Boken har hyllats för sitt fängslande berättande och skarpa karaktärsskildringar. Hans kommande bok, Kaninens år, är den andra delen i serien om Lars Ferm, där han fortsätter att navigera genom en värld fylld av intriger och mörka hemligheter.
I sitt föredrag på Oxelö Krog kommer han att tala om sina erfarenheter som journalist, hur verkligheten ofta överträffar fiktionen och hur man kan få in nyköpingsslang i en bok som till stora delar utspelar sig i Afrika.