Visit Nykoping (en)
Ett barn som står vid en fotbollsplan
Ett barn som står vid en fotbollsplan

Fuzed Trophy - gaming och rörelse

Fredag 11 juli, kl. 11:00 - 17:00
Fri entré

Om evenemanget

Fuzed kombinerar gaming med fysisk aktivitet. Målet är att få fler barn i rörelse och hjälpa gamers leva mer hälsosamt.

Nu kommer Fuzed till Nyköping med Sveriges första turnering i gaming, fotboll och LEGO. Nya Trophy arrangeras tillsammans med 12 städer runt om i Sverige och är en stadskamp i tre olika grenar. 

Från norr till söder tävlar lag med fem spelare om chansen att representera sin stad, vinna fina priser och kämpa om titeln som landets bästa i fotboll, Lego och FC25! 

 

Kval & slutspel  

I Nyköping genomförs ett kval under tre dagar med 16 lag som tävlar mot varandra i en trekamp. Vinnarlaget får resa till Västerås och representera staden i slutspelet och tävla om pokalen! Som besökare kan du heja på lagen, testa grenarna, designa dina egna fotbollsskor och mycket annat skoj! Ung Arena finns på plats och håller i flera aktiviteter.

Varje lag består av fem spelare, mixade lag med minst två tjejer. Spelarna måste vara mellan 10–13 år för att ställa upp i tävlingen. Lagen möts i en trekamp: Fotboll, Lego och FC25. Poängen från alla tre grenar räknas ihop och laget med högst totalpoäng vinner. 

Det vinnande laget i stadskvalen går vidare och representerar sin stad i den stora finalen i Västerås där de slutgiltiga mästarna koras. 

Från den 16 maj kan du anmäla ditt lag, mer information kommer.

 

Plats: Stora torget  

Datum: 11-13 juli 

Tider: 11.00-17.00  

Åldersgräns: 10-13 år för tävlande. Ingen åldersgräns för besökare. 

Kommande datum

  • Fredag 11/07 2025 · 11:00 - 17:00
  • Lördag 12/07 2025 · 11:00 - 17:00
  • Söndag 13/07 2025 · 11:00 - 17:00