Konsert - The Carling sisters
Med rötterna djupt i 1920/30-talets tradjazz och sin unika instrumentsättning bjuder The Carling Sisters på egenkomponerad musik, gömda pärlor och några av jazzhistoriens mest älskade klassiker. Allt levererat med en charm, musikalitet och scennärvaro som gör varje konsert till en fest. 2026 släpper kvartetten dessutom en efterlängtad skiva!
The Carling Sisters har turnerat flitigt de senaste åren. Vad sägs om Göteborg Jazz Festival, Ångfartyget Blidösund, Klädesholmens Jazzfestival, Alingsås Jazzfestival, Tureholms slott, Kalmar Stadsfest, Jazz på Terazz, Göteborgs Kulturkalas och i TV4:s underhållningsprogram Talang? Internationellt har de synts på scener i Danmark, Frankrike, USA och Island. Oavsett var de spelar så fyller de luften med tidlös jazz, spelglädje och fyra starka personligheter i ett perfekt samspel.
Systrarna har i praktiken spelat ihop hela livet, men sedan 2022 har Nanna, Petronella, Linnea och nyfunna systern Sigrid klivit fram som egen akt – och publiken har snabbt tagit The Carling Sisters till sina hjärtan.
The Carling Sisters är:
Nanna Carling – sopransaxofon & sång
Linnea Carling – banjo, sång
Petronella Carling – trombon, sång
Sigrid Abrahamsson – kontrabas/klaviatur, sång
Klockan: 19.30
Plats: Sörmlands museums hörsal
Förköp biljett: Biljetter säljs genom Tickster
Kulturkväll
Det här är ett av programmen under Kulturkväll på Sörmlands museum. Museet och restaurangen har öppet till 21.00 med barmeny.
Entré
Entré till museet kostar 80 kronor, eller årskort 150 kronor. En konsertbiljett gäller även som entrébiljett till hela museet den kväll som konserten äger rum.