Visit Nykoping (en)
Två musiker på stränginstrument
Två musiker på stränginstrument

Releasefest med Mesopotamia

Torsdag 04 december, kl. 18:00 - 19:00
150 kr/120 kr medlemmar

Om evenemanget

Kvällen erbjuder en unik upplevelse där smak möter toner med bandet Mesopotamia, med en förhandsvisning av en ny kokbok fylld med internationella recept.

Välkommen till en mysig kväll där du får provsmaka god mat och lyssna på härlig musik.

Bandet Mesopotamia spelar musik som bygger på traditionella kurdiska och turkiska folktoner i symbios med en västerländsk ljudvärld. Bandet består av Rojhat Guner, gitarr och Sengal Yildirim som spelar det traditionella instrumentet tembur.

 

Vår yrkesförberedande klass kommer under hösten att  producera och ge ut en kokbok i samarbete med Sörmlands sparbank. Under kvällen kommer du att få en förhandstitt på boken samt ges möjlighet att provsmaka några av recepten som kommer från deltagarnas hemländer. Boken kommer också att finnas till försäljning för den som vill köpa med sig ett ex hem.