Visit Nykoping (en)
Så kan vi skydda våra barn och unga från sexuellt våld. Informationskväll för alla vuxna.
Så kan vi skydda våra barn och unga från sexuellt våld. Informationskväll för alla vuxna.

Ta porrsnacket – föreläsning för vuxna

Måndag 26 oktober, kl. 18:00 - 20:00
Gratis
Culturum
Syftet med föreläsningen är att ge föräldrar och andra viktiga vuxna mer kunskap om hur barn och unga kan påverkas av att tidigt och ofta möta pornografi.

Sexuellt våld finns nära många barn och unga i dag. Det kan påverka synen på kroppar, relationer, samtycke och gränser. Därför satsar Nyköpings kommun på kunskap och stöd till skolpersonal, föräldrar och andra viktiga vuxna.

Syftet med föreläsningen Ta porrsnacket är att ge skolpersonal, föräldrar och andra viktiga vuxna mer kunskap om hur barn och unga kan påverkas av att tidigt och ofta möta pornografi.

Under kvällen får du information om hur pornografi kan påverka ungas syn på relationer, sexualitet och samtycke. Före­läsningen tar också upp hur det kan bidra till att gränsöverskridande beteenden och sexuellt våld normaliseras.

Satsningen är en del av Nyköpings kommuns arbete för att förebygga våld i ungas relationer.

Målet är också att göra det lättare för viktiga vuxna att våga prata med unga om porr, relationer och gränser – utan att skapa oro eller skam.

Arrangörer är Nyköpings kommun, polisen och Din ungdomsjour

Boka plats på nykoping.se/porrsnacket

Hitta hit

Plats: Culturum
Stora torget 2, Nyköping