Visit Nykoping (en)
Porträttbild på Nathalie Simonsson och omslaget på hennes bok "Världens viktigaste samtal".
Porträttbild på Nathalie Simonsson och omslaget på hennes bok "Världens viktigaste samtal".

Världens viktigaste samtal

Torsdag 26 november, kl. 18:30 - 20:00
Fri entré (fribiljett behövs)
Mötesplats Brandkärr
Föreläsningen vänder sig till alla viktiga vuxna - föräldrar, fritidspedagoger, lärare och andra - som har yngre barn eller tonåringar i sin närhet.

Nathalie Simonsson från RFSU föreläser för viktiga vuxna om att hjälpa unga att tycka om sig själva, ha hälsosamma relationer och utveckla en trygg relation till sex.

Under föreläsningen får du konkreta tips på hur du kan starta samtal, bygga förtroende och motverka utsatthet. Du får möjlighet att ställa frågor och dela erfarenheter med andra, men också ta del av vad vi egentligen vet om ungas sexualitet.

Nathalie Simonsson är sexualupplysare och författare. Hon har tidigare skrivit böckerna Världens viktigaste bok (för mellanstadieåldern) och Viktigast av allt (för tonåringar).

Alla som deltar får ett varsitt ex av Världens viktigaste samtal - en handbok till viktiga vuxna om livets första förälskelser, utseendeideal och lust, men också hur man kan närma sig svåra ämnen som porr, samtycke och gränssättning.

Biljetter
Max 70 deltagare.
Gratis biljetter finns även att hämta på Rosvalla servicecenter och i Stadshusets reception.

Foto Viggo Lundberg

Arrangör: RFSU Stockholm. Region Sörmland.

Hitta hit

Plats: Mötesplats Brandkärr
Olof Palmes väg 1B, Nyköping