Upptäck vindskyddet Gästabudet
I Örstigsnäs naturreservat, med utsikt över havet och inramat av tallskog, står vindskyddet Gästabudet, ett arkitektoniskt konstverk som förenar naturupplevelse med design. Inspirerat av Nyköpings Gästabud är vindskyddet utformat som fören på ett skepp, med långa bord som inbjuder till gemenskap och festmåltider under bar himmel.
Vid Gästabudet kan du både vara social och dra dig undan, dingla med fötterna från den höga bänken eller krypa in under limträbalkens böj för vila. De lekfulla proportionerna får dig att känna dig liten, medan vindskyddets spetsiga form och låga tak gör att du känner dig stor. Designen speglar kontrasten i berättelsen om Nyköpings Gästabud, det öppna och det slutna, och erbjuder en plats att njuta av utsikten över havet.
Här kan du bada vid den stranden, laga mat vid grillplatsen och övernatta i vindskyddet skapat för både vila och inspiration. Naturreservatet bjuder på en rik mosaik av kustnära miljöer, betesmarker och skogar med höga naturvärden. Vandra längs Sörmlandsleden och upplev utsikten över Östersjön, de knotiga tallarna vid Näsudden och den historiska skansanläggningen som en gång skyddade Nyköping.
Arkitektur i naturen
Under sommaren 2025 har arkitektstudenter från hela världen, i samarbete med organisationen Arknat, skapat platsunika vindskydd i Sörmland. Tre nya verk står nu färdiga i Nyköping, Oxelösund och Katrineholm, alla utformade för att smälta in i sin omgivning och erbjuda en plats för reflektion, vila och närhet till naturen.
I Nyköping ritades grundidén till Gästabudet av Klara Huzell. Därefter utvecklade hela studentgruppen konceptet och byggde det på plats vid Örstigsnäs, med naturen som både arbetsplats och inspirationskälla.
Hitta hit
Örstigsnäs naturreservat ligger på Arnöhalvön, bara ett stenkast från Nyköping. Du tar dig hit via Sörmlandsleden, etapp 45:1 och rundslingan kring Arnöhalvön. Leden slingrar sig genom betesmarker och förbi knotiga tallar, en upplevelse i sig. Observera att sommartid betar djur på udden och delar av leden går genom hage.
Från Nyköpings centrum kör du mot Arnö. Följ skyltarna mot Örstigsnäs och Linudden. Sväng av vid skylten mot Näsuddens badplats och fortsätt tills vägen tar slut. Det finns besöksparkering vid badplatsen samt längs Tallarvägen. I reservatets norra del, vid Jungfruvassen, finns även en mindre parkering med plats för några få bilar.