Visit Nykoping (en)

"Nyköpings natur är min eviga favoritplats"

För Maria som är naturälskare, är Nyköping en fantastisk plats att bo på då havet och vacker omväxlande natur finns nära.

Maria och hennes familj älskar att vara i naturen och göra saker tillsammans utomhus. De försöker komma ut under hela året och alla uppskattar de olika årstidernas skiftningar.

- Att vandra på Sörmlandsleden ger mig energi och hela familjen trivs att vara ute. Det finns många leder att välja på men vi har våra favoriter, säger Maria.

Hennes favoriter bland vandringsslingor är Skiren runt i Stavsjö, Pilthyttedammen och Skäret i Nävekvarn. Alla rundor passar även mindre barn och erbjuder flera platser för pauser och till exempel korvgrillning. Familjen gillar även att ta spontana utflykter när det är snö och vinter.

- En fin vinterdag tar jag med mig barnen ut, ibland till Söra eller annan mindre sjö där isen lagt sig och ibland till Nyköpingshus för pulkaåkning.

När fötterna behöver värmas och magarna kurrar går familjen gärna över gatan till Sörmlands museum. Där äter de en god lunch och passar sedan på att se på någon av de spännande utställningarna.

- Jag gillar verkligen museet då utställningarna passar alla åldrar - och för deras goda mat!

Fler tips från Maria

Bild till verksamhet: Stavsjö Krog & Kafé
Bild till verksamhet: Stavsjö Krog & Kafé

Stavsjö Krog & Kafé

Familjeägd restaurang vid E4an mellan Nyköping och Norrköping. Hemlagad mat och hembakade kakor. Här finns även en välsorterad presentbutik.

Ett vindskydd med grillplats vid Pilthyttedammen.
Ett vindskydd med grillplats vid Pilthyttedammen.

Pilthyttedammen naturreservat

I Pilthyttedammen kan du vandra en rundslinga längs myrar och vatten. Det är ett populärt strövområde med mycket gammal skog som har både vindskydd och fina rastplatser.

Bild till verksamhet: Sörmlands museum 0
Bild till verksamhet: Sörmlands museum 0

Sörmlands museum

Museet visar flera utställningar året om och anordnar olika aktiviteter.